ZLATNE GODINE BRODSKE TAMBURAŠKE GLAZBE

Tamburaški orkestar RKUD-a „Đuro Salaj“ 1972. – 1992.

U dugogodišnji tradiciji skupnog tamburaškog glazbovanja u Brodu na Savi / Slavonskom Brodu, od prvog tamburaškog zbora Hrvatskog pjevačkog društva Davor, 1893. godine, Djevojačkog tamburaškog zbora pri istom društvu i Tamburaškog „družtva“ Graničar s kraja 19. stoljeća, Tamburaškog zbora Radničko-prosvjetne grupe Sloga, Brodskog tamburaškog društva Zvonimir 30-ih godina 20. stoljeća i prva dva jazz sastava Jazz banda Bimbolo i Jazz septeta, poslijeratnih tamburaških orkestara RKUD-a Jedinstvo, RKUD-a Đuro Đaković, Učiteljske škole, te tamburaških orkestara nekoliko brodskih škola, najslavnije stranice u povijesti brodske orkestralne tamburaške glazbe ispisao je Tamburaški orkestar Radničkog kulturno-umjetničkog društva Đuro Salaj pod umjetničkim vodstvom i ravnanjem maestra Mihaela Ferića u razdoblju od 1972. do 1992. godine.

Tamburaški orkestar RKUD-a Đuro Salaj, statusom amaterski orkestar, kvalitetom orkestralnog glazbovanja i interpretacije dosegao je visoku profesionalnu razinu i svrstao se među najbolje tamburaške orkestre Hrvatske i Jugoslavije. Za visoku umjetničku razinu i promicanje koncertne orkestralne tamburaške glazbe, hrvatske tradicijske glazbe, tradicijske glazbe drugih prostora i različitih glazbenih izričaja, vrijedan doprinos kulturnom, glazbenom i društvenom životu orkestar i njegov dirigent laureati su brojnih priznanja i nagrada struke, društvene zajednice i visokih ocjena glazbenih kritičara.

Autori izložbe i kataloga: Mihael Ferić i Ivanka Bunčić