U Muzeju Brodskog Posavlja, uoči Dana grada Slavonskog Broda, predstavljena je maketa srednjovjekovne utvrde Brod.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najranija brodska fortifikacija – Berislavićeva utvrda Brod – prvi put se spominje sredinom 15. stoljeća. Tada je izgrađena od kamena, a kasnije je tijekom svoje povijesti dobivala i gubila mnoga ojačanja i dogradnje. U 18. stoljeću utvrda Brod gubi vojnu funkciju te je do 1783. potpuno porušena.

Muzej Brodskog Posavlja predstavlja maketu srednjovjekovne utvrde Brod kako je izgledala krajem 15. ili početkom 16. stoljeća u vrijeme intenzivnih borbi s Osmanlijama. Maketa je nastala na osnovi prikaza utvrde Brod na starim kartama iz 16. stoljeća, crteža postojećeg stanja inženjera Mathiasa Kaysersfelda iz 1692. godine i podataka prikupljenih prilikom probnog arheološkog istraživanja 2019. godine.

Maketa će se moći razgledati u sklopu izložbe „Sakupljamo zajedno“ koja će biti otvorena u utorak 18. svibnja u 13 sati.

Dođite do Muzeja i pogledajte maketu i dio građe koju smo zajedno s vama prikupili u proteklih pet godina.