PROJEKTI
„Život uz rijeku i s rijekom: uspomene, sjećanja i razmišljanja o rijeci Savi“
U suradnji Odsjeka za moderne jezike i kulture Sveučilišta u Glasgowu i Muzeja Brodskog Posavlja, 15. i 18. listopada održane su radionice u pokretu „Život uz rijeku i s rijekom: uspomene, sjećanja i razmišljanja o rijeci Savi“. Dio je to istoimenog projekta koji je sufinanciran iz sredstava Sveučilišta u Glasgowu (Impact Development Evaluation Fund) i Muzeja Brodskog Posavlja.
Svrha projekta je istražiti kako ljudi koji žive uz Savu doživljavaju život uz rijeku i s rijekom, pri čemu se rijeka poima kao kompleksan prirodni i društveno-kulturalni krajolik. U fokusu interesa su složene i slojevite veze između lokalne zajednice i vode uvjetovane društvenim i kulturološkim promjenama, koje između ostalog uključuju rat i poratno razdoblje, promjene geopolitičkog graničnog položaja na marginama Europske Unije, migracije i demografske promjene, osobito starenje stanovništva, ali i osnaživanje suradnje s lokalnom zajednicom na temu života uz rijeku.
Radionice su osmišljene kao prilika za istraživanje i dijeljenje mišljenja i osjećaja o rijeci Savi te pridavanje značenja osobnim iskustvima i osvještavanje vrijednosti očuvanja lokalne baštine i identiteta kroz osobne arhive.
U prvom dijelu, radionice su održane kao šetnja uz Savu i razgovor o povijesti Slavonskog Broda i njegovoj povezanosti sa Savom. Svaki je od sudionika imao neko sjećanje, uspomenu, neko iskustvo koje je želio podijeliti. U drugom dijelu radionice sudionici su podijelili svoje osvrte i doživljaje u pisanom obliku te razgledali izložbu „90 godina Muzeja Brodskog Posavlja“ koja im je probudila nova sjećanja na protekla desetljeća.
Uspješno provedene radionice na kojima su sudjelovali polaznici Udruge Brod, Dnevne bolnice i Sindikat umirovljenika Hrvatske – podružnica Slavonski Brod, biti će temelj dugoročnijoj suradnji s ciljem uključivanja daljnjih partnera s obje strane rijeke i širenja spektra aktivnosti i utjecaja u zajednici.
Projekt i radionicu vodile su dr. sc. Mirna Šolić s Odsjeka za komparativnu književnost Sveučilišta u Glasgowu, te viša kustosica Karolina Lukač i kustosica Uršula Bešlić iz Muzeja Brodskog Posavlja.