Izložba „90 GODINA MUZEJA BRODSKOG POSAVLJA”

Izložba 90 godina Muzeja Brodskog Posavlja

Od prve inicijative o osnutku muzeja u Brodu na Savi krajem 19. stoljeća do njezina ostvarenja prošla su četiri desetljeća. Zahvaljujući donaciji Julija Hoffmanna (1881.-1958.), željezničkog činovnika, zaljubljenika u starine i svestranog sakupljača, odlukom Gradskog poglavarstva od 23. siječnja 1934. osnovan je Gradski i arheološki muzej, 18. prosinca 1953. preimenovan u Muzej Brodskog Posavlja.

Muzejski fundus, stvaran devet desetljeća, danas sadrži više od 42 800 inventariziranih jedinica raznovrsne građe: od fosilnih svjedočanstava nađenih na obroncima Dilj gore i prvih tragova čovjekovog stvaralaštva s prapovijesnih lokaliteta, vrijednih nalaza iz antičke Marsunije, srednjovjekovlja i Berislavićevih posjeda, tradicijske baštine brodsko-posavske Šokadije, svjedočanstava organizacije i načina života u doba Vojne krajine, stvaranja brodskog građanstva, ratnih zbivanja, gospodarstva i političkih mijena 20. stoljeća do umjetničkog stvaralaštva zavičajnika. Cjelokupna muzejska građa i dokumentacija raspoređena je u sedam odjela: Prirodoslovni, Arheološki, Numizmatički, Etnografski, Kulturno-povijesni, Odjel suvremene povijesti i Galerijski odjel, odnosno u 42 zbirke. Muzej ima Preparatorsku radionicu i knjižnicu s vrijednim knjižničnim fondom iz razdoblja od 18. stoljeća do danas.

Izložba će biti postavljena u Izložbenoj dvorani Muzeja Brodskog Posavlja, Ante Starčevićeva 40, Slavonski Brod.