MEĐUNARODNI DAN MUZEJA – 18. svibnja 2022.

PROGRAM: MUZEJ – VRATA U SVIJET

Izložba: Marljiv kao pčela, sladak kao med

Autorica izložbe: Karolina Lukač, Muzej Brodskog Posavlja

Pčelarstvo je jedna od najstarijih grana poljoprivrede. Iako u brodskom Posavlju nije bilo glavna grana gospodarstva, pčelarstvo ima dugu tradiciju. Otkrićem novih tehnologija u drugoj polovini 19. stoljeća te organiziranjem pčelara u pčelarska društva, pčelarstvo dobiva veći zamah. Od osnutka podružnice Slavonskog pčelarskog udruženja u Brodu na savi 1887. do danas njeni članovi ustrajno rade na podučavanju o pčelarstvu, razvoju i popularizaciji pčelarstva, a time i podizanju svijesti o pčeli kao čuvaru ekološke održivosti.

Edukativna radionica – Pčelinji ples

Voditelj: Ivan Živić, Udruga pčelara Zrinski, Slavonski Brod

Uz vodstvo kroz izložbu Marljiv kao pčela, sladak kao med članovi Udruge pčelara Zrinski održat će edukativnu radionicu za najmlađe o životu pčela i njihovoj ulozi i važnosti u prirodi. Djeca će se upoznati s procesom dobivanja meda, s dijelovima košnice, vidjeti žive pčelice, saznati zašto se oblači pčelarsko odijelo… kao i dobiti odgovore na njihova brojna pitanja. Namjera radionice je osvijestiti kod djece važnost pčela u prirodi, uvrštavanje meda u svakodnevnu prehranu kao i zainteresirati ih za pčelarstvo.

Predavanje: Šetnja europskim muzejima – Kunsthistorisches Museum Wien

Tihomir Katušić, prof.

Muzej povijesti umjetnosti / Kunsthistorisches Museum Wien (Austrija) smješten je u reprezentativnoj palači na Ringstraßeu. Njegova kolekcija obuhvaća djela od starog Egipta do 19. stoljeća, od čega se osobito vrijednom ističe kolekcija renesansnih i baroknih slika talijanske, njemačke, flamanske i španjolske slikarske