Srednjovjekovna fotifikacijska arhitektura

„SREDNJOVJEKOVNA FORTIFIKACIJSKA ARHITEKTURA
– strukturne odrednice (materijal: kamen i opeka)“

U utorak 4. listopada u 19.00 sati u Muzeju Brodskog Posavlja u organizaciji Konzervatorskog odjela u Slavonskom Brodu i Muzeja Brodskog Posavlja bit će otvorena izložba

„Srednjovjekovna fortifikacijska arhitektura
– strukturne odrednice (materijal: kamen i opeka)“

Srednjovjekovni plemićki gradovi, utvrde, kašteli i drugi fortifikacijski sklopovi ugrožen su dio graditeljske baštine. Danas su to većinom ruševni ostatci arhitektonskih i fortifikacijskih cjelina. Svako razdoblje ima ne samo osobito oblikovanje, komponiranje, izvedbu detalja nego i osobit način slaganja kamena i opeke u zidovima. Znanje i cehovske vještine majstora graditelja kamenoklesara, zidara, kovača, tesara, njihova sinergija na gradilištu utjecale su na razinu kvalitete. Načini i tehnike zidanja prilagođavaju se lokalnim uvjetima i nizu faktora koji su djelomično izmijenili pristup u izgradnji fortifikacijske arhitekture.
Autori izložbe su Ratko Ivanušec, dipl. pov. umj. – konzervator i dr. sc. Zorislav Horvat, dipl. ing. arh.

Izložba ostaje otvorena do 20. listopada 2016.