Otvorenje Izložbe "TVRĐAVA BROD nekad, danas, vizija budućnosti

DANI EUROPSKE BAŠTINE 2015.

U povodu 300. godišnjice početka gradnje Carske i kraljevske pogranične Tvrđave Brod na rijeci Savi (1715.-2015.)
20. godišnjice radova na njezinoj obnovi i revitalizaciji (1995.-2015.)

Ministarstvo kulture, Uprava za zaštitu kulturne baštine

Konzervatorski odjel u Slavonskom Brodu

Muzej Brodskog Posavlja Slavonski Brod

lmaiu čast Pozvati Vas i Vaše prijatelje

na otvorenje izložbe

TVRĐAVA BROD

nekada, danas, vizija budućnosti

četvrtak, 17. rujna 2015. u 19,00 sati

Izložbena dvorana Muzeja

Starčevićeva 40, Slavonski Brod

Tvrđava Brod jedinstven je primjer baroknog vojnog graditeljstva 18. stoljeća u Hrvatskoj. Od 1959. godine registrirano je kulturno dobro (Z-1294), a 2007. godine proglašena je kulturnim dobrom od nacionalnog značenja (N-42).

Ovo izuzetno vrijedno graditeljsko nasljeđe, dio strateškog sustava koji je koncipirao znameniti strateg Eugen Savojski, predstavlja i prvorazredan spomenik europske fortifikacijske arhitekture.

Zahtjevan i složen projekt zaštite i revitalizacije Tvrđave Brod započet 1995. godine, primjer je pristupa određivanju vrijednosti, kriterija i metodologije obnove urbanih, povijesnih i kulturnih krajolika te uključivanja nasljeđa u prostorni i gospodarski život zajednice.

Posebna vrijednost koja proizlazi iz obnove ovog značajnog nacionalnog kulturnog dobra u tome je što nekadašnju arhitekturu rata danas pretvara u arhitekturu mira.

Ivanka Bunčić i Željka Perković