Izložba „Dječje igračke iz hrvatske baštine“

MUZEJ BRODSKOG POSAVLJA

ETNOGRAFSKI MUZEJ IZ ZAGREBA

Imaju čast pozvati Vas i Vaše prijatelje na otvorenje izložbe

Dječje igračke iz

hrvatske baštine

četvrtak 12. prosinca 2013. godine u 19.00 sati

Izložbena dvorana Muzeja Starčevićeva 40, Slavonski Brod

Izložba „Dječje igračke iz hrvatske baštine“ Etnografskog muzeja iz Zagreba predstavlja bogatstvo i raznolikost dječjih igračaka u nas. Na izložbi su prikazani predmeti specifični svojom izvornošću, rijetkošću, funkcijom i ljepotom, izrađivani od kraja 19. stoljeća u hrvatskim selima. Izložene su igračke koje su izrađivala djeca koristeći materijale iz prirode, ali i one koje su za njih radili njihovi ukućani nalazeći uzore u okolini. Ipak najbrojniji dio izloženih predmeta čine igračke koje su radili stanovnici pojedinih sela u organiziranim zadrugama, a za tržište, poput dječjih igračaka iz prigorskog sela Vidovca, Hrvatskog zagorja i Zelova u Dalmatinskoj zagori. Izložene igračke izrađene su od drveta, keramike i šiblja, poput životinjskih likova, svirala, dječjeg namještaja, prijevoznih sredstva i druge, uvijek rukom izrađivane i oslikavane veselim bojama. Upravo je vještina izrade dječjih igračaka nastalih u selima Hrvatskog zagorja 2009. godine upisana kao svjetska baština na UNESCO-ovoj Reprezentativnoj listi nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Filmovima snimljenima u selima Hrvatskog zagorja i Prigorja predstavljamo majstore i radionice u kojima nastaju drvene i keramičke dječje igračke. Na izložbi se djeca mogu i poigrati igračkama, slagati velike puzzle ili crtati.

Iris Biškupić-Bašić